Muğla Gezilecek Görülecek Yerler

Muğla, Ege ile Akdeniz kıyılarının kesiştiği noktada yer alan oldukça dağlık bir ilimizdir. Bu dağlık yapı nedeniyle şehirde tarım da ticaret de fazla gelişmiş değildir. Ancak turizm gelirleri o kadar fazladır ki yerli halkı gayet rahat yaşar. Muğla’nın plajları ve denizi Türkiye’nin açık ara en iyi bölgelerindendir. Yalnızca Türkiye için değil diğer ülkelerden gelen turistler için de eşsiz bir tatil merkezidir. Üstelik oldukça organize olmuş, devlet tarafından da desteklenen ve yatırımlarla giderek büyüyen bir turistik kapasitesi vardır. Kışları nüfusu fazla değildir, yaklaşık sekiz yüz bin civarında olduğu bilinir ancak yazları tatilcilerle çok artmaktadır.

Bodrum

bodrum
Muğla’nın en bilinen yeri elbette Bodrum ilçesidir. Kendine ait hava alanı ve her zaman en çok turist taşıyan ilçelerimizden oluşu ile bilinen Bodrum bembeyaz evleri ile ünlüdür. Pek çok sanatçı ve sosyetik isim de yaz tatillerini burada geçirir. Bodrum’un gece hayatı da bu sayede çok hareketidir. Genellikle eğlenceler sabaha karşı ancak son bulur. İlgiyi canlı tutmak isteyen mekan sahipleri de sürekli yeni temalar ile partiler düzenlerler.
Muğla’nın bir başka güzel ilçesi ise Datça. Bodrum’un aksine daha çok doğa meraklısı ve maceracı kesime hitap eden Datça’da çadır kamp merkezleri ve karavan alanları göz dolduruyor. Bu bölgede yer alan ve daha yeni yeni turizm sahasına girmeye başlayan sahiller artık maceracı gezginlerin bir numaralı durağı. Datça’nın hemen yanında Gökova Körfezi yer alıyor. Bir dönem yoğun kirlilik yüzünden zor zamanlar yaşayan körfez hem yerel belediyenin hem de çevreci kuruluşların çabaları ile şu anda çok daha iyi bir durumda. Gökova Körfezi’nin kıyı şeridi boyunca bir ilerisinde de Güllük Körfezi yer alır. Bodrum, bu iki körfez arasında uzanır. Ancak bu körfezler ticaret amacından ve limanlaşmaktan çok turizm amaçlı kullanılırlar. Özellikle İngiliz ve Alman turistlerin bu bölgeye yoğun bir ilgisi vardır.
Muğla’nın bir diğer doğa harikası bölgesi ise Fethiye ilçesidir. Fethiye bugün beş yıldızlı otelleri, gece hayatı, gelen turistlere sunduğu sonsuz eğlence olanakları ile Türkiye’nin en organize tatil merkezlerinden biri olarak bilinir. Özellikle turkuaz denizi ve bu denizi yaran koyları ile tanınır. Fethiye’de bulunan deniz kenarına Ölü Deniz ismi verilir. Bu yörede yamaç paraşütü çok ünlüdür. Turistler bir uzman ile beraber yamaç paraşütü yaparak yüksekten manzarayı gözler ve unutulmaz bir anı yaşarlar. Ayrıca bu yörede bulunan Kelebekler Vadisi de pek çok endemik, yani yalnızca burada yaşayabilen kelebek türünün gözlemlenebildiği bir alandır. Özellikle kaplan kelebeği çok ünlü bir doğal hazine sayılmaktadır. Fethiye’nin nüfusu Bodrum’dan daha az olmasına rağmen daha geniş bir alana yayılmıştır.
Bu ilçeler dışında Marmaris ve Dalaman da bilinen tatil merkezleridir. Marmaris son yıllarda giderek daha çok ailelere hitap eden bir yer halini almıştır. Bunda, diğer illerde bayındır hale getirilen turistik ilçeler ile olan yarışta bir parça geriye düşmesi de rol oynar.

 

Yemek Kültürü ile Muğla

muğla yemek
Muğla mutfağı Ege mutfağının klasik özellikleri ile oluşmuştur. Yeşil sebze ve meyveler çok önemli yer tutar. Akdeniz iklimi sayesinde turunçgillere ve üzüm bağlarına rastlanır. Doğal lezzetler genellikle pişirilmeden, salatalar ve mezeler olarak sofraya getirilir. Ana yemekler zeytinyağı ile yapılır. Dolma ve sarma gibi yemeklerde et ürünlerinden çok yine sebzeler ve pirinç ile hazırlanan malzemelerin kullanımı yaygındır. İçecek olarak hafif şaraplar ve zeytinyağı ile uyumlu asitsiz içecekler tercih edilir. Muğla kıyıları bembeyaz sıvalı ve deniz mavisi dekorasyon ile döşenmiş küçük lokantalar ile doludur.

İlgili Etiketler: , , ,