Hatay Gezilecek Görülecek Yerler

Hatay, Akdeniz bölgesinin doğu şeridinde bulunan bir ilimizdir. Türkiye’nin en kalabalık on üçüncü şehri olan Hatay’ın doğusunda ve güneyinde Suriye, batısında Akdeniz, kuzeybatısında Adana, kuzeyinde Osmaniye ve kuzeydoğusunda Gaziantep bulunmaktadır. Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Yapılan arkeolojik kazılarda milattan önce 100.000 ile 40.000 arasında tarihlenen bulgulara rastlanmıştır.
Hatay, çok kültürlü yapısı ile adeta bir barış ve kardeşlik şehri olarak görülmektedir. Bu çok kültürlü yapısı özellikle tarihi güzelliklerde kendini göstermektedir. Tarihi güzelliklerinin yanında doğal güzellikleri de bulunan Hatay, gezilip görülmesi gereken illerimizdendir.

hatay arkeoloji müzesi

HATAY ARKEOLOJİ MÜZESİ
Şehrin merkezinde yer alan müzede Hatay arkeolojik kazılarından bulunan eserler sergilenmektedir ve şehrin önemli turistik bölgelerinden biridir. Kültür Bakanlığı’na bağlı olarak hizmet vermekte olan arkeoloji müzesinde muazzam eserleri ve birçok küçük tarihi parçayı görebilirsiniz. Hatay Arkeoloji Müzesi, mozaik koleksiyonu zenginliği ile dünyada ikinci, para koleksiyonu zenginliği ile de üçüncü sırada yer almaktadır.

saint pierre kilisesi

SAİNT PİERRE KİLİSESİ

Dünyanın ilk kiliselerinden biri olarak sayılmaktadır. Dünyanın ilk katolik kilisesi olan bu yapı çok büyük olmamakla birlikte tarihi değeriyle önemli bir mekandır.

Antakya, Ulu Cami, 2013

HATAY ULU CAMİ
İnşa edildiği zamandan günümüze kadar kalan cami, Hatay’ın il camisi olma özelliğindedir. Selçuklu tarzıyla yapılan cami 16.yüzyılda inşa edilmiştir.

Habibi Neccar Camii

HABİB-İ NECCAR CAMİİ

Roma dönemine ait bir pagan tapınağı üzerine inşa edilen bu cami, Anadolu’nun ilk camisi olma özelliğindedir. Osmanlı Dönemi eseri olan bu camide İsa’nın havarilerinden Yunus ve Yahya ile onlara ilk inanan ve ilk şehit edilen Hatay’lı Habib-i Neccar’ın türbeleri bulunmaktadır. Bu camii dini sembol olarak inşa edilen ilk camidir. Bu açıdan da önem arz etmektedir. Depremlerden dolayı çok sık tadilat edilen Habib-i Neccar Camii külliyesi ile de önemli bir tarihi semboldür.

aziz pavlus

AZİZ PAVLUS ORTODOKS KİLİSESİ

Aziz Pavlus kilisesi ülkemizin en küçük kiliselerinden biri olma özelliğini taşımaktadır. 1860 yılında yapılmaya başlanmış 1872’de büyük Hatay depremi ile inşaat halindeyken yıkılmış, 1900 yılında yeniden inşa edilerek ibadete açılmıştır. Günümüzde de hala kullanımdadır.

ANTAKYA HAVRASI

1700’lü yıllarda yapıldığı düşünülen Havra, Hatay’daki Musevi Cemaati’nin önemli bir merkezi halindedir. İçinde 500 yıllık bir tevrat da bulunan havrada, özel günlerde ve dini bayramlarda ayinler düzenlenmektedir.

Aziz-Simeon-Manastırı

St. SİMON MANASTIRI

Milattan sonra 6. yüzyılda inşa edilen St. Simon Manastırı, Samandağ yolu üzerinde bulunmaktadır. Günümüzde kalıntıları ayaktadır. Ayakta kalan sütunlar üzerinde St. Simon’nin 40 yıl yaşadığı söylenmektedir. Bu özelliği ile ün kazanmış olan manastırın kalıntıları bu açıdan görülmeye değerdir.

titus

TİTUS KAYA TÜNELİ VE TİTOS MEZARLIKLARI

Samandağ’ın 5 km kuzeyinde bulunmaktadır. Milattan önce 300’lü yıllardan kalma bir antik kenttir. Ülkemizin önemli tarihi miraslarındandır. Titus Kaya Tüneli, İmparator Vespasianus tarafından yaptırılmıştır. 1380 metrelik bir yol olan tünelin 130 metresi tam tünel, geri kalanı ise açık kanal şeklindedir.

 

HIDIRBEY MUSA AĞACI

Samandağ’a 6 km mesafede bulunmaktadır. Hıdırbey köyünde yer almakta ve Hatay’ın önemli ziyaret noktalarından biridir. Hatay efsanelerine göre, Hz. Hızır ile Hz Musa Samandağ’ında buluşur ve ardından Hz Musa, Musa Dağı’na çıkmak üzere yola koyulur. Bölgeye geldiği zaman bastonunu toprağa saplar ve su içmeye gider, döndüğünde bastonunun bir ağaç filizine döndüğünü görür. Tarihi bir doğal değer olan bu ağaç Kültür Varlıkları tarafından anıt ağaç olarak korunmaktadır.

hatay-künefesi

NE YENİR?

Hatay, tarihi ve doğal güzellikleri yanında zengin mutfağı ile de ilgi çekmektedir. Oruk, Öcce, Ekşili Börülce, Beyaz Kabak Boranisi, Cevizli Biber (Muhammara), Bakla Ezmesi, Humus, Nazlı Et Yemeği ile Peynirli Künefe ve Taş Kadayıf tatlısı Hatay’a gittiğinizde tatmanız gereken tatlardan bazılarıdır. Kuzu etli patlıcan söğürme, yörük kebabı, tahinli patlıcan yöresel tatların başında gelmektedir.

NE ALINIR?

Gezip gördükten sonra dönüşe geçtiğinizde defne sabunu, ipek dokuma ürünleri, biber salçası ve nar ekşisi gerek kendiniz için gerekse sevdikleriniz için alabileceğiniz ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlgili Etiketler: , , , , , ,