Diyarbakır Gezilecek Görülecek Yerler

Diyarbakır Gezilecek Görülecek Yerler

Ülkemiz doğusundan batısına her köşesinde görülmeye değer güzellikler barındırıyor. Her adımı cennet gibi olan güzel vatanımız hem tarihi, hem doğal hem de mimari onlarca güzelliği bünyesinde barındırıyor. Son yıllarda ulaşımın ve turların yaygınlaşıp ucuzlamasıyla beraber yerli turist sayısında da ciddi bir artış meydana gelmeye başladı. Turlar her ne kadar oldukça cezbedici içerikler sunsa da belli bir programa bağlı kalmak istemeyenler kendi gezi programlarını kendileri oluşturuyor. Bunun için de önceden ciddi bir araştırma yapıp doğru bir gezi rotası belirlemek gerekiyor. Hangi şehir ya da hangi ülke olursa olsun hem internet üzerinden hem de yazılı kaynaklardan detaylı bir gezi rotası bilgisi edinmek çok kolay. Ancak daha hızlı bir tarama yapması gereken ve vakti olmayanlar için internet her zaman ön plandadır. Bu nedenle gideceğiniz şehir ya da ülke konusunda internetten detaylı bir araştırma yapmanız işinizi kolaylaştıracaktır.

Türkiye her bölgesinde çok fazla güzelliği içinde barındırsa da batıya rağbet her zaman daha fazla oluyor. Ancak doğuya gidip oradaki tarihi ve doğayı bir kez içine çeken, sadece batıya seyahat etmekle ne büyük hata yaptığını fark ediyor ve doğu gezilerini mutlaka tekrarlıyor. Batıda genellikle denize dayalı sahil turizmi yaygınken doğuda hem baskın kültürlerin bulunması, hem geniş bir mutfağın görülebilmesi hem de çok köklü bir tarihe ev sahipliği yapılması farklı turizm biçimlerini bir araya topluyor.

Şanlıurfa’dan Gaziantep’e, Hatay’dan Van’a, Ağrı’dan Diyarbakır’a kadar görebileceğiniz güzelliklerin sayısı yüzü geçmektedir. Bu nedenle detaylı bir araştırma yaptıktan sonra bu bölgeyi ziyaret etmek ekstra önem kazanmaktadır. Doğu bölgelerimiz her ne kadar onlarca güzel şehri içeriyor olsa da Diyarbakır’ın yeri her zaman ayrıdır. Doğal ve tarihi güzellikleri, misafirperver doğu kültürü, engin mutfağı ve kendine has kültürel özellikleriyle Diyarbakır bir kere gideni kendine aşık edebiliyor. Bu güzel şehri gezmek içinse bir günden fazlasına ihtiyacınız var. Kısa sürede sadece belli başlı özelliklerini ve mutfağından birkaç küçük parçayı tanıyabileceğiniz Diyarbakır’a yeterli vakti verdiğiniz takdirde size sunacağı güzellikleri hayal dahi edemezsiniz.

Diyarbakır’da surlar, köprüler, kaplıcalar, çarşılar, hanlar, kervansaraylar, müzeler ve ören yerleri gibi onlarca tarihi ve doğal güzellik size merhaba diyor. Öncelikle vakti kısıtlı olanlar için Diyarbakır Kalesi ve Surları ilk olarak görülmesi gereken yer diyebiliriz. Diyarbakır surları, Çin Seddi’nin ardından dünyanın en uzun ikinci sur duvarı olarak bilinir. Yaklaşık 5700 metre uzunluğuyla Diyarbakır Surları, 10-12 metre yüksekliktedir. Ayrıca üzerinde 82 adet burç bulunmaktadır ve burçların yükseklikleri 3-5 metre aralığında değişmektedir. Burçların üzerinde birçok eşsiz işleme, kitabe ve kabartma bulunmaktadır. Yapılış tarihi bilinmese de surların Bizans İmparatoru Constantinus tarafından M.Ö. 349’da yenilendiği bilinir.

deliler hanı

Diyarbakır Surları dışında görülmesi gereken diğer yerler de hanlar ve kervansaraylardır. İpek Yolu üzerinde bulunan Diyarbakır, ticaret amaçlı ya da herhangi bir nedenle seyahat edenlere hizmet etmiş olan birçok hanı bünyesinde barındırır. Deliler Hanı olarak da adı geçen Hüsrev Paşa Hanı, Hasanpaşa Hanı, Çifte Han ve Yeni Han gezilmesi gereken hanların başında gelir.

diyarbakir ulu cami

Diyarbakır birçok inanca ev sahipliği yapan hoşgörüsüyle içerisinde camiden kiliseye birçok tapınağı da barındırır. Şehirdeki en önemli camilerden bir tanesi Diyarbakır Ulu Camii’dir. Şehrin en büyük kilisesi olan Mor Toma Kilisesi, Diyarbakır’ın Müslümanlarca fethinin ardından camiye çevrilmiş ve günümüze kadar Diyarbakır Ulu Camii adıyla ulaşmıştır. İslamiyet’in 5. Harem-i Şerif’i olarak bilinen bu cami tarihi değer açısından da oldukça büyük öneme sahiptir. Bunun dışında Behram Paşa Camii, Suriçinde bulunan ve Dört Ayaklı Minare olarak bilinen Şeyh Mutahhar Camii, Safa Camii ve Kale Camii, şehrin görülmeye değer camileridir. Bunun yanı sıra Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi ve Saint Georgi Kilisesi şehrin dini yapısını anlamayı kolaylaştıracak önemli mabetlerdir.

cahit sıtkı tarancı müzesi

Çarşıları da ünlü olan Diyarbakır’da özellikle Ulucami’nin arkasında bulunan Sipahiler Çarşısı’ndaki buğday pazarını görmeden dönmemeniz şiddetle tavsiye edilir. Diyarbakır’da görülmesi gereken müzelerin başında Diyarbakır doğumlu ünlü şair ve edebiyatçıların evlerinin müze haline dönüştürüldüğü mekanlardır. Bunlar Cahit Sıtkı Tarancı Müzesi, Ziya Gökalp Müzesi, Ahmed Arif Edebiyat Müze Kütüphanesidir.

hevsel bahceleri

Diyarbakır’da görülmesi gereken yerlerden biri de Hevsel Bahçeleridir. Kimi kaynaklarda Efsel Bahçeleri olarak da geçen Hevsel Bahçeleri, Dicle Nehri kıyısında, Diyarbakır Kalesi ile nehir vadisi arasında yer alan yaklaşık on bin dönümlük alana yayılan bir arazidir. 2013’te Dünya Mirasları listesine girmesi için UNESCO’ya aday gösterilmiştir. 2015’te ise UNESCO tarafından Dünya Mirası ilan edilmiştir.180’den fazla kuş türünün yanı sıra susamuru, tilki, sansar, sincap ve kirpi gibi birçok memelinin de barınağı olan Hevsel Bahçeleri’ni mutlaka görmelisiniz.